Імстичівський ДНЗ №1

Лікар радить, консультує, інформує

Що вміє дитина?

У родинах, де є маленькі діти, батьки часто задаються питаннями: чи правильно розвивається дитина, чи вписується у «норму» розвиток маляти, чи вміє вона усе, що потрібно вміти дитині у її віці? Молодим мамам дуже неприємні порівняння з їх дітками нащадків старших родичок, подруг та знайомих: «а мій син (дочка) у цьому віці вже вміла ходити (говорити, користуватись горщиком і т.д.)». Відомий польський педагог минулого сторіччя Януш Корчак багато років тому писав: «Коли дитина повинна вже ходити й говорити? Тоді, коли вона ходить і говорить. Коли повинні прорізуватися зубки? Саме тоді, коли прорізуються. І тім'ячко саме тоді повинне заростати, коли заростає. І спати дитина повинен стільки годин, скільки їй треба, щоб виспатися.» Зрозуміло, що ці слова стосуються здорової дитини. Тому у цій статті спробуємо розібратись, коли варто, а коли не варто хвилюватись з приводу реального чи уявного відставання вашої дитини у розвитку. Оскільки, найбільш болючими питаннями є: коли повинна дитина говорити, ходити і привчитись до горщику, то розглянемо саме їх.
Хто там говорить?

За оцінками спеціалістів близько 12% дітей мають більші чи менші труднощі з тим, щоб до трьох років навчитися говорити. Найбільше тривоги з приводу психічного розвитку дитини у батьків викликають питання мовлення: що є нормою і коли потрібно звертатися до фахівців з приводу того, що дитина ще не говорить.

Наприклад, батьки звертають увагу спеціаліста на те, що дворічна дитина вимовляє лише перші склади слів (скорочує слова), хоча перед тим вимовляла правильно. До трьох років підстав для хвилювання немає, вважають фахівці, але звертають увагу й на те, що ближче до трьох років варто пройти простенький тест на слух, щоб виключити ймовірність того, що дитина не дочуває.